Przeczytane, polecane #1

 

„Queen Meryl. Ważne role, wielkie czyny i legendarne życie Meryl Streep” / Erin Carlson

Meryl Streep jest jedną najbardziej znanych aktorek naszych czasów. Zagrała wiele znakomitych ról i  nigdy nie gra dwa razy tej samej. Trzykrotna zdobywczyni Oscara, do tej nagrody nominowana była aż dwadzieścia jeden razy.

Dziennikarka i autorka Erin Carlson, w swojej książce, prezentuje nam przede wszystkim bogatą karierę aktorską Meryl. Opowiada o początkach kariery, pierwszych rolach i wspominkach z planów filmowych. Jeśli natomiast liczycie na liczne informacje z życia prywatnego, to możecie czuć się zawiedzeni. Aktorka od samego początku oddziela swoje życie zawodowe od prywatnego. Oczywiście wspomniane jest dzieciństwo i kilka faktów dotyczących jej rodziny, ale bez większego zgłębiania się w tę sferę. Natomiast często przewijać się będzie temat imponującej działalności na rzecz niezależności kobiet, zwłaszcza w Hollywood.

Książka to analiza kariery, poparta licznymi cytatami i dziesiątkami źródeł. Nie zabraknie także smaczków na temat innych gwiazd światowego kina, z którymi Meryl miała okazję współpracować. Książka jest przepięknie wydana, w twardej oprawie i znajdują się w niej świetne ilustracje Justina Teodoro. Naprawdę warto jest po nią sięgnąć

 

"Wszystkie życia Hedy Lamarr" / Marie Benedtict

Powieść biograficzna z elementami fikcji podana w bardzo lekkiej formie. Chwilami sama książka może wydawać się dość powierzchowna, ale na pewno sprawia, że zainteresujemy się bardziej życiem Hedy.

Bohaterkę książki poznajemy w 1933 roku. Znana jest wówczas jeszcze jako Hedwing Kiesler: Austriaczka żydowskiego pochodzenia, która właśnie rozpoczyna swoją sceniczną karierę. Czytelnik przygląda się jej małżeństwu, polityce i sytuacji w Austrii przed II wojną światową, a następnie ucieczce do Hollywood. W Ameryce, Hedy wraz ze znanym kompozytorem George'm Antheilem pracowali nad wynalazkiem, który mógłby pomóc w walce z nazistami. Stworzyli oni metody rozpraszania widma w systemach szerokopasmowych,  technologii będącej prekursorką bezpiecznego Wi-Fi, GPS i Bluetooth. Niestety ich projekt został wówczas zbagatelizowany i odrzucony m.in. z racji zawodu Hedy. Para oddała swój wynalazek Marynarce USA za darmo. Dopiero kilka dekad później doceniono jej wkład.

Bardzo zaskoczyła mnie historia życia Hedy Lamarr. Znana przede wszystkim jako gwiazda filmowa, okazała się nie tylko kobietą o nieprzeciętnym umyśle, ale także osobą pełną odwagi z bardzo ciekawą, ale trudną życiową historią.


 "Normalni ludzie" / Sally Rooney

Serial i powieść śledzą losy Marianne i Connella przez cztery lata. Nigdy nie są oni„chłopakiem i dziewczyną” w konwencjonalnym sensie, tylko raz za razem łamią sobie nawzajem serca.

To piękna opowieść o przyjaźni. Przyjaźni, która dojrzewa wraz z bohaterami. Dzieli ich wiele, a jednak w wyniku rozmaitych zdarzeń i uczuć, ich drogi łączą się po raz pierwszy, by krzyżować się nieustannie na przestrzeni kolejnych lat. Każde wywiera wpływ na kształtowanie się drugiego. Siła tej historii opiera się na małych, ale znaczących niuansach takich jak kwestia motywacji relacji bohaterów - jeśli ktoś uważa, że był nią tylko pociąg seksualny, to historia może robić wrażenie mało intersującej. Dla mnie to głęboka opowieść o dojrzewaniu, ale i o sztuce odchodzenia.

 Zarówno Connell, jak i Marianne mają problemy z komunikowaniem się nawzajem i często wyciągają błędne wnioski. Częściowo wynika to z ich natury, ale także problemów, z którymi się borykają. Z drugiej strony są jedynymi, którzy tak naprawdę się rozumieją, a przynajmniej próbują. Bez względu na to, co się stanie, bez względu na to, jak bardzo się oddalają, w końcu wracają do siebie. Do czasu. Czasami ich związek jest toksyczny, a Rooney wykonuje świetną robotę, przedstawiając dwoje ludzi, którzy walczą o to, aby wiedzieć, kim są bez drugiego.

 Sally Rooney posiada dar, który pozwala jej opisywać życie takie jakim jest, bez usilnego kolorowania czarnymi i białymi kredkami. Życie się toczy, okoliczności się zmieniają, a ty kibicujesz tym dwojgu zagubionym młodym ludziom.

0 komentarze