Przeczytane, polecane #2



"Vivien Leigh" / Anne Edwards

Vivien Leigh. Jedna z najpiękniejszych aktorek wszech czasów. W wyścigu po rolę Scarlett O’Hary w "Przeminęło z wiatrem" pokonała największe gwiazdy. Pierwszego Oscara zdobyła w wieku 26 lat, drugiego kilkanaście lat później. Jej życie prywatne było natomiast ciągłą walką z przeciwnościami, walką o miłość ukochanego i zdrowie. Bardzo ważną częścią jej codzienności była choroba psychiczna, o której w czasach Vivien Leigh nie mówiło się powszechnie. Wiele osób uważało, że to nie choroba, a słabość.

Książka Anne Edwards powstała zaledwie kilka lat po śmierci aktorki, w czasach, w których żyło jeszcze wielu jej bliskich. Część z nich udzieliła autorce wywiadów, z których skorzystała w swojej pracy. Tytuł porusza zarówno wątki zawodowe jak i prywatne, od dzieciństwa, po śmierć. Niezwykle szczegółowy, napisany z szacunkiem dla Vivien i jej trudnego życia.

Aktorka zapamiętana została jako jedna z najpiękniejszych aktorek wszech czasów. Ceniono ją za ponadprzeciętną urodę, przez co sama uważała, że jej zdolności aktorskie nie są odpowiednio doceniane. Pomimo sławy i popularności zdobytych dzięki filmom, uważała się przede wszystkim za aktorkę teatralną.


„Blondynka” / Joyce Carol Oates

„Blondynka” nie jest biografią Marilyn Monroe. Joyce Carol Oates snuje opowieść opartą na faktach z życia przedstawiając bardziej wewnętrzy, duchowy portret jednej z najsłynniejszych aktorek Hollywood. Jesteśmy świadkami smutnego dzieciństwa, narodzin ikony kina oraz tragicznej śmierci.

Książka jest wielowarstwowa, o zmiennej, czasem zupełnie chaotycznej narracji, która nadaje poczucia dusznej atmosfery. To wszystko sprawia, że lektura jest wymagająca, ale potrafi popchnąć myśli. Wraz z rozwojem historii zmienia się też styl pisania, który staje się bardziej niejasny, co odpowiada aktualnemu stanowi psychicznemu Marylin. Poznajemy młodą kobietę obdarzoną talentem, o ogromnej wrażliwości, ale też wewnętrznie rozdartą i pełną sprzeczności.

Joyce Carol Oates zabiera nas w literacką podróż tworząc wielowymiarową bohaterkę i doskonale odmalowując tło historyczno-obyczajowo-społeczne. Jednym z najciekawszych aspektów „Blondynki” jest to jak równoważy literacką fikcję i fakty. Na prawie ośmiuset stronach czuć dużą dozę czułości, zrozumienia i fascynacji jaką autorka darzy Monroe. Pisze o niej z niezwykłą drobiazgowością jednocześnie igrając z emocjami czytelnika. Tworzy inteligentną analizę kobiety, która ukrywała się pod maską „Marylin Monroe”.

"Tom Hanks. Enigma" / David Gardner

Tom Hanks, szeregiem znakomitych ról ugruntował pozycję jednego z najlepszych aktorów swojego pokolenia. Musiał jednak ciężko pracować na szacunek i uznanie. Jego ekranowy urok nie jest dziełem przypadku, a mądrego doboru ról i ciągłej pracy nad warsztatem.

Książka to wspaniały portret artysty i człowieka oddanego rodzinie. Udało mu się uniknąć niepotrzebnego rozgłosu, skandali czy wielokrotnych rozwodów. Poznajemy dzieciństwo Toma, początki kariery i jego hollywoodzkie wzloty i upadki. Autor przeprowadził liczne rozmowy z wieloma osobami, które znały aktora na różnych etapach jego życia oraz przywołuje cytaty z licznych wywiadów Toma.

Interesująca, czytelnie napisana lektura, którą polecam każdemu, kto chce poznać bliżej życie i karierę dwukrotnego zdobywcy Oscara.

„Oczarowanie. Życie Audrey Hepburn”

Muszę się przyznać, że przed przeczytaniem tej książki nie wiedziałam za wiele o Audrey Hepburn. Znałam dobrze jej filmy, przeczytałam może jeden, dwa artykuły o niej samej. Pozycja ta pokazała mi przede wszystkim, że aktorka jest równie interesująca poza kamerą filmową. Książka jest mieszanką surowych faktów i refleksji dotyczących zarówno życia prywatnego jak i zawodowego.

Audrey została przedstawiona jako bardzo skromna osoba, nie do końca wierząca w swoje umiejętności. Okazuje się, że jej życie osobiste stanowiło pasmo nieszczęść, które z rzadka przeplatane było chwilami spokoju i szczęścia. Przeżyła wojnę, stratę ojca, niezbyt dobre relacje z matką, nieudane związki i kilka poranień. To wszystko przeplatała nieustanną pracą, przez którą bardzo często czuła ogromną presję.

Zdecydowanie nie ma tutaj idealizowania postaci, ale czuć ogromny szacunek i zafascynowanie autora. Zadbał on aby przedstawione fakty miały oparcie w wypowiedziach jej najbliższych, a jeśli cytował czasopisma, to w większości te bardziej znaczące. Książka wzbogacona jest także o liczne zdjęcia z kolejnych okresów jej życia.

„Oczarowanie. Życie Audrey Hepburn” czyta się z niezwykłą przyjemnością i zainteresowaniem. Donald Spoto tworzy składną i konkretną historię, dającą wgląd w całokształt życia i twórczości Audrey. Poznajemy kobietę, która mimo ogromnej sławy nie zapomniała o drugim człowieku. Poleciłabym tę książkę nie tylko wielbicielom kina, ale także osobom lubiącym czytać o fascynujących osobowościach

0 komentarze